Puzzle dostępne są w dużych supermarketach i małych kioskach. Komu lub czemu zawdzięczają sobie taką popularność? W prostocie siła! Układać może każdy, i mały, i duży. Nie są drogie, a poza tym układanie wciąga. Wspólne, rodzinne układanie puzzli to nie tylko radość z dopasowywania elementów, to także radość z bycia razem. Tę magiczną siłę puzzli doceniają również firmy, które na tym właśnie gadżecie reklamują swoją markę. A który przedsiębiorca nie chciałby, by to jego logo układali przyszli lub obecni kontrahenci?
Puzzle to rozwijające gadżety dla dzieci. To trening dla spostrzegawczości i…cierpliwości. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje: tekturowe, piankowe, drewniane, przestrzenne, magnetyczne.
Zanim wybierzemy rodzaj puzzli, zwróćmy uwagę na to, czy materiał, z którego są wykonane jest bezpieczny. Puzzle piankowe mogą zawierać (a nie powinny!) szkodliwy formamid, który może być powodem między innymi alergii.
Jeżeli czytamy etykiety i wiemy już, jakim puzzlom możemy zaufać, czas na ich wybór. Podstawowym kryterium powinien być wiek dziecka. Najmłodsi będą zachwyceni dużymi elementami. Tych elementów nie powinno być oczywiście dużo, by układanie nie było zbyt trudne. Niektóre puzzle posiadają podkładki z obrazkiem, dzięki czemu maluch ma podpowiedź, gdzie dany element umieścić. To doskonała motywacja do układania.
Gadżety dla dzieci to również puzzle wieloelementowe. Idealne dla starszaków. W zależności od ilości elementów i wolnego czasu, układa się je kilka godzin, a nawet kilka tygodni. A żeby potem, z łezką w oku, nie wkładać ich z powrotem do pudełka, możemy zrobić z nich obraz. Ściana będzie wyglądała niezwykle efektownie.
Jakie jeszcze gadżety dla dzieci do układania proponują nam producenci? Puzzle 3D wymagają precyzji, ale po ułożeniu okazale się prezentują. Puzzle edukacyjne uczą cyferek, literek, kolorów, geografii i biologii. Dzieci uwielbiają przyswajać wiedzę w nietypowy sposób. Puzzle do kąpieli (po namoczeniu przyklejają się do glazury) to ciekawe urozmaicenie chwil spędzonych w wannie.